18 grudnia 2009

iMiejsca.pl – serwis z przyszłością

Zgłosiła się do mnie Agnieszka Kminikowska z Enter PR – z prośbą o recenzję na moim blogu serwisu iMiejsca.pl. Posprawdzałem serwis, pobawiłem się nim nieco, następnie spytałem Agnieszkę, czy z pewnością chce, abym opublikował to, co zauważyłem. Ponieważ dostałem swobodę wyrażania swoich poglądów w tej kwestii, oto moja recenzja.

Serwis iMiejsca.pl to nowe narzędzie, które – w zamyśle - pomoże Wam znaleźć miejsce godne uwagi. Bez względu na to, jaką formę rozrywki preferujecie – jedzenie, kino, turystyka, sport, impreza – znajdziecie tu coś dla siebie. Brakuje nieco teatrów, oper, ale są muzea (to tam, gdzie turystyka), więc nie jest źle. Serwis działa na zasadzie wiki – każdy może dodawać treść, edytować to, co już się w serwisie znajduje, mówiąc krótko – współtworzyć serwis.

Tyle teorii. A teraz jak to wygląda w praktyce (uprzedzam, że sprawdzałem to tylko dla Gdańska).

Po wejściu na stronę iMiejsca.pl naszym oczom ukazuje się prosty i intuicyjny panel:

Na środku – mapa od Google. U góry – możliwość wyboru tej formy rozrywki, która nam odpowiada. Po lewej – garść sugestii oraz kalendarz, dzięki któremu możemy znaleźć imprezy czy seanse w konkretnym dniu, w konkretnym miejscu. Mamy także iNotes, dzięki któremu możemy wynotować przeglądane miejsca, jeśli nas zainteresują. Ów iNotes jest niesamowicie przydatnym narzędziem, bo gdy wybierzemy multum miejsc, możemy nasze notatki wysłać mailem i na spokojnie uzgodnić ze znajomymi, co robimy wieczorem.

Przy wyborze (z górnego menu) jakiejś formy rozrywki możemy zaznaczyć, czy chcemy na mapie zobaczyć konkretne miejsce, rodzaj miejsca (baseny, restauracje wegetariańskie itp), a także – co w przypadku Gdańska jakoś nie było dostępne – kupić bilet na imprezę.

Wszystko jasne? To zobaczmy, jak wygląda dodawanie miejsca. Klikamy “nowe miejsce” i pojawia nam się taki obrazek:

Po lewej stronie mamy małą mapkę, na której zaznaczamy miejsce. W formularzach dodajemy dane dotyczące danej lokalizacji – nazwa, adres, na następnej stronie (której tu nie zamieściłem z lenistwa:) adres internetowy czy uwagi dotyczące cen, krótką opinię. Potem już tylko jeden klik i miejsce dodane.

Prawda, że proste?

Niestety, serwis jest nadal w fazie rozwojowej, przez co znalazłem kilka niedoróbek. Przekazałem moje uwagi Agnieszce, która obiecała, że zajmą się tym najszybciej, jak się da. A oto moje uwagi – abyście wiedzieli, na co uważać:

  • serwis umieszcza znaczniki na podstawie podanego adresu, co skutkuje czasem błędami w umiejscowieniu – np. gdański Żak znajduje się w centrum Wrzeszcza, a nie koło SKM Zaspa,
  • niektóre dane – co jest naturalne w serwisie tworzonym przez internautów – są nieaktualne, a czasem błędne. Nie ma już menu.pl, jest Manekin. No i zastanawiam się, czy w Gdańsku Głównym jest jeszcze Puss&Rose (dawno tam nie byłem), wie ktoś może?
  • gdy dodamy jakieś miejsce, nie pojawia się ono natychmiast na mapie – musi być zweryfikowane przez administratorów,
  • w przypadku edycji miejsca – nie można przesunąć znacznika, można jedynie zmienić adres, nieco to uciążliwe i utrudnia edycję…

Jest jeszcze kilka niedogodności w samej obsłudze, ale – jeśli dobrze zrozumiałem – zostaną one wyeliminowane. Są to jednak drobiazgi, do tego mocno sugestywne – np. wolałbym nie szukać miejsca do umieszczenia znacznika na małej mapce, gdy znalazłem je na dużej.

I tu dochodzimy do sedna recenzji, czyli oceny.

Pomimo wymienionych powyżej niedoróbek uważam, że iMiejsca.pl to serwis z potencjałem. Jeśli to wszystko, co mi przeszkadzało, zostanie poprawione, z chęcią rzucę się w wir dodawania miejsc na mapie. I wierzę, że także inni będą dodawać miejsca – będzie to o tyle proste, że edycja nie wymaga logowania, a utworzenie pozycji zajmuje około minuty (o ile znamy podstawowe dane).

W ten sposób za jakiś czas możemy mieć do dyspozycji bardzo funkcjonalną stronę, prostą w obsłudze, z ważnymi informacjami, dzięki której będziemy mogli zaplanować swój relaks w dowolnym miejscu. Zachęcam Was do przyjrzenia się serwisowi iMiejsca.pl – warto.

2 komentarze:

  1. ha!tu dodamy tam odejmiemy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodawajcie jak najwięcej - możemy mieć świetny serwis! Trzeba tylko chcieć...

    OdpowiedzUsuń